SPF: viskas apie odos apsaugą nuo saulės
SPF: viskas apie odos apsaugą nuo saulės
Apsauginis kremas nuo saulės yra neatsiejama jūsų kasdienės odos priežiūros rutinos dalis, neatsižvelgiant į sezoną ar jūsų odos atspalvį. Pabandykime pasiaiškinti, kodėl taip yra ir kaip pasirinkti tinkamą UV apsaugą.
SPF, PDD, RA, UVB ir UVA: kremų nuo saulės etiketės analizavimas
SPF yra apsaugos nuo saulės nudegimo faktorius, kuriuo kiekvienas produktas yra testuojamas. SPF skaičius reiškia, kiek daugiau kartų saulės spindulių jūsų oda gales gauti be pavojaus gauti nudegimą, jei ant jos bus užteptas apsauginis kremas nuo saulės. Pavyzdžiui, SPF30 reiškia, kad su kremu nuo saulės galite būti saulėje 30 kartų ilgiau nei be jo. Jei vidurdienį paplūdimyje nudegsite odą per 5 minutes, su SPF30 galite tikėtis būti saulėje 150 minučių.
SPF faktorius apsaugo mūsų odą tik nuo UVB spindulių. Tai trumpo spektro spinduliai, kurie veikia odos paviršių ir sukelia nudegimus. Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais buvo atlikti tyrimai, kurie įrodė UVA spindulių pavojų. Tai ilgi saulės spektro spinduliai, kurie prasiskverbia giliau į odos sluoksnius ir daro didelę žalą mūsų sveikatai:
- Fotosenėjimas. UVA sunaikina ląstelėse esantį kolageną ir elastiną, pagreitindama stangrumo praradimą ir raukšlių atsiradimą.
- Hiperpigmentacija. UVA spinduliai sukelia strazdanas bei pigmentines dėmes.
- Padidėjusi odos vėžio rizika. UVA spinduliai veikia ląstelių DNR, padidina jų mutacijos ir piktybinių navikų išsivystymo riziką.
Apsaugą nuo UVA rodo PPD indeksas. Iki šiol didžiausias jo kiekis yra 42. 8 ir daugiau PPD laikomas saugiu. Tačiau kreme pagrindinis dalykas yra SPF ir PPD santykis, kuris turėtų būti 2,5 arba 3. Tada ant pakuotės matosi žymėjimas UVA arba platus spektras – „platus spinduliuotės spektras“. Vieno iš šių pavadinimų buvimas garantuoja visišką odos apsaugą nuo nudegimų ir neigiamo saulės poveikio sveikatai. Apsaugos nuo UVA laipsnis ant pakuotės nurodytas kaip PA:
- PA+ - minimali apsauga;
- PA++ - vidutinė apsauga;
- PA+++ - maksimali apsauga.
Fiziniai bei cheminiai filtrai nuo saulės
Fiziniai (mineraliniai) filtrai
Veikimo principas: neįsigeria, lieka odos paviršiuje kaip apsauginis ekranas ir atspindi saulės spindulius. Sudėtis: cinko oksidas, titano dioksidas.
Apsauga: apsaugo nuo UVB ir UVA spindulių, tačiau esant žemam SPF, apsauga nuo UVA gali būti nepakankama.
Galimas diskomfortas: Didelis SPF gali sukelti matomą baltą dangą ant odos paviršiaus.
Cheminiai filtrai
Veikimo principas: prasiskverbia į paviršinį odos sluoksnį ir saulės spindulius paverčia saugia šilumine energija.
Sudėtis: ES šalyse leidžiama naudoti apie 300 skirtingų cheminių filtrų, tačiau saugiausi iš jų yra titano dioksidas, cinko oksidas.
Apsauga: ne visi cheminiai filtrai yra veiksmingi nuo UVA spindulių, todėl dažnai derinami su fiziniais.
Galimas diskomfortas: gali sukelti alergines reakcijas, pirmą kartą naudodami produktą išbandykite ant nedidelio odos ploto.
Teptis ar nesitepti?
Jeigu atostogaujate karštose šalyse, kelti klausimą, teptis kremu nuo saulės, ar ne, neverta. Tikrai taip! Tačiau debesuotu oru šiaurinių platumų gyventojai net negalvoja apie SPF. Norėdami suprasti, ar jums reikia apsaugos, žvilgtelkite į orų prognozių svetaines, arba mobilias programėles, kuriose pateikiamas UV indeksas. Tai PSO nustatytas ultravioletinės spinduliuotės lygio matas.
- UV indeksas mažesnis nei 2 – galite vaikščioti be apsaugos nuo saulės.
- UV indeksas 2-4 – naudokite produktą, kurio SPF ne mažesnis kaip 15.
- UV indeksas 4-6 – naudokite produktą, kurio SPF 20 – 25.
- UV indeksas 6 ir daugiau – naudokite produktą, kurio SPF 30 ir daugiau.
Kiek ir kaip dažnai tepti kremą nuo saulės?
FDA (Food and Drug Administration) - JAV federalinė agentūra, atsakinga už maisto produktų ir vaistų pardavimo produktų saugos kontrolę, garantuoja apsaugos nuo saulės veiksmingumą pagal minimalų reikalingą produktų naudojimo kiekį, lygų 2mg 1 kvadratiniam centimetrui odos.
Britų dermatologas ir populiarus tinklaraštininkas DR. SHAH, remdamasis šiais duomenimis, atliko tyrimą, pagal kurį vidutiniškai veidą ir kaklą reikia užtepti maždaug 1,31 ml kremo nuo saulės, tai yra ¼ arbatinio šaukštelio.
Kaip pasirinkti tinkamą SPF stiprumą?
Rinkitės SPF stiprumą, atsižvelgdami į saulės poveikį ir odos atspalvį (žr. lentelę). Nepamirškite laiku atnaujinti apsaugos!
Dažniausiai užduodami klausimai apie apsaugą nuo saulės
Ar BB kremai suteikia pakankamai apsaugos?
BB bei kiti makiažo pagrindai suteikia apsaugą nuo saulės pagal SPF lygį, kuris nurodytas ant pakuotės. Remdamiesi aukščiau pateikta lentele, galite apskaičiuoti, kiek valandų truks jūsų apsauga. Po to jį reikia atnaujinti. Jei nesate pasiruošę kelis kartus per dieną tepti produkto su spalva, geriau naudokite įprastą kremą nuo saulės.
Ar turint tamsesnį odos atspalvį reikia apsaugos nuo saulės?
Tamsesni odos atspalviai yra atsparesni saulės nudegimui, tačiau UV žala išlieka net tada, kai nejaučiate jokio diskomforto nuo saulės, todėl padidėja odos vėžio ir fotosenėjimo rizika. Tad tamsiai odai kremo nuo saulės reikia lygiai taip pat, kaip ir šviesiai odai.
Ar man reikia naudoti apsaugos nuo saulės priemones, jei esu patalpoje, pavyzdžiui, biure?
Jei sėdi prie lango, tada reikia. Saulės spinduliai prasiskverbia pro stiklą ir veikia odą: žinoma, nebus nudegimų, tačiau padidėja priešlaikinio fotosenėjimo rizika.
Ar naudojamas kremas nuo saulės gali blokuoti vitamino D pasisavinimą?
Vitaminas D mūsų organizme sintetinamas įtakojamas ultravioletinių spindulių. Todėl daugelis nerimauja, ar nuolatinis kremų su SPF naudojimas nesukels šio vitamin nepasisavinimo. Dermatologų nuomonė vienareikšmė: vitamino D trūkumo rizika yra minimali, nes kasdieniame gyvenime kremu nuo saulės dažniausiai netepame viso kūno. Be to, net ir su juo ultravioletiniai spinduliai ir toliau veikia odą. Tačiau žiemą Lietuvoje gyvenantiems žmonėms vartoti vitamino D papildus yra patartina.
Nailpro.lt rasite platų asortimentą apsauginių kremų nuo saulės kūnui bei veidui.